Żywotnik olbrzymi - Thuja plicata

Żywotnik olbrzymi - Thuja plicata jest gatunkiem drzewa iglastego z rodziny cyprysowatych. Występuje w zachodniej części Ameryki Północnej, wzdłuż wybrzeży Oceanu Spokojnego, od Alaski po Kalifornię. W Polsce jako roślina ozdobna, dawniej również na leśnych powierzchniach doświadczalnych. W zachodniej części kraju zadomowiony na nielicznych stanowiskach, w lasach może tworzyć zwarte odnowienia pochodzące z samosiewu.

Jak sama nazwa wskazuje żywotnik olbrzymi jest gatunkiem żywotników, który osiąga najwyższą wysokość spośród wszystkich odmian. Dlatego też drzewo iglaste fenomenalnie sprawdza się na żywopłoty. Rośnie bardzo szybko, rocznie wzrasta nawet o ok. 40 cm, a jego ostateczna wysokość, w polskim klimacie, może osiągać nawet 30 metrów.

Pień drzew iglastych ma bardzo efektowny, czerwonawej barwy, ponadto drewno jest niezwykle wdzięczne w obróbce. Z tego względu Indianie z Ameryki Północnej chętnie wykorzystywali drewno żywotników olbrzymich do wyrobu kanu. Liście żywotnika olbrzymiego są trujące. Gałęzie są gęste, pokrywają pień niemal do samej ziemi, formując koronę całego drzewa w kształt stożka. Liście drzew iglastych są ciemnozielone cały rok, posiadając przy tym wspaniałe walory dekoracyjne.

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności