Kiedy sadzić iglaki?

Kiedy sadzić tuje, świerki i sosny?

Kiedy idziesz wiosną lub latem z kościoła w niedzielę patrzysz na piękne tuje rosnące u sąsiada przychodzi Ci na myśl, że też chiałbyś/chciałabyś u siebie mieć takie piękne krzewy.

Pewnie zastanawiasz się kiedy sadzić iglaki. Sadzenie iglaków wymaga jednak trochę pracy. Aby sadzić iglaki musisz posiadać nasiona. Możesz je nabyć w sklepie ogrodniczym, które zazwyczaj są sprzedawane z korzeniami zawiązanymi w worek z juty, lub wyłuskać i wysuszyć z szyszek iglaków, które aktualnie posiadasz.

W ogrodzie można sadzić iglaki w pojemniku na rośliny przez cały rok, a iglaste z belą korzeniową już od mniej więcej końca sierpnia. Sadzenie wczesną jesienią jest korzystne dla tych drzew, gdyż w ciepłe jesienne dni od razu zaczynają tworzyć korzenie. W ten sposób adoptują się bardzo wcześnie, lepiej przechodzą przez zimę i kiełkują wiosną zarówno wcześniej, jak i silniej w porównaniu z iglakami sadzonymi wiosną.

Jest wiele porad dotyczących terminu sadzenia iglaków jednak chyba najlepszym terminem na sadzenie krzewów iglastych jest późne lato (sierpień-wrzesień) lub wczesna wiosna (marzec-kwiecień). Zwróćmy uwagę kupując iglaki wczesną wiosną, czy jesienią, aby wykopana bryła miała jak najwięcej drobnych korzeni. Do późnej jesieni można sadzić większość żywotników, modrzewi, sosen, świerków, daglezji, choin, jałowców a także jodeł.

Iglaki do pewnego stopnia odporne na mróz, takie jak cedr atlaski (Cedrus atlantica glauca), cedr himalajski (Cedrus deodara), sosna parasolowata (Sciadopitis verticillata) lub cyprys syberyjski (Microbiota decussata) należy sadzić raczej wczesną wiosna.

Przesadzanie wrażliwszych odmian tych gatunków należy zakończyć w ostatniej dekadzie września, aby drzewa zdążyły się dobrze ukorzenić przed przyjściem zimy. Iglaki posadzone późnym latem zdążą się przygotować do zimy, a kończą już wegetację, więc są mniej narażone na wysychanie. Natomiast krzewy posadzone wczesną wiosną będą miały większą szansę na zaaklimatyzowanie się w nowym miejscu, przed nastaniem gorącego i suchego lata.

Iglaki sprzedawane w donicach można sadzić od wiosny do jesieni.

Zabezpiecz dodatkowo drzewa iglaste stojące samotnie w odsłoniętych miejscach, na przykład świeżo posadzone sosny (z wyjątkiem sosen karłowatych) za pomocą kołka, aby świeżo wykiełkowane korzenie nie oderwały się, gdy jesienny wiatr szarpie roślinę. Zadbaj zwłaszcza w początkowej fazie wzrostu o to, aby nowo sadzone rośliny nie wysychały. Pomocne jest dodanie we właściwym czasie 20 litrów wody na metr kwadratowy. Jednak pomocne jest również otoczenie drzew iglastych w początkowej fazie wzrostu matą słomianą chroniącą przed wiatrem.

Drzewa iglaste zapewniają strukturę w ogrodzie, dlatego też około jedna trzecia roślin ogrodowych powinna być drzewami iglastymi. Są szczególnie ważne w miesiącach zimowych dla postrzegania przestrzeni w ogrodzie, kiedy większość drzew liściastych jest nagich. W tym czasie zapewniają one również ptakom ogrodowym niezbędną ochronę przed opadami atmosferycznymi i lodowatymi wiatrami.

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności