Ciekawostki o drzewach iglastych

Drzewa iglaste ciekawostki

Odkryj zabawne fakty na temat drzew iglastych i które ptaki je kochają. Poznaj różnicę między drzewami iglastymi a sosnami i wiele więcej.

Różnica między sosnami a drzewami iglastymi

Wszystkie sosny to drzewa iglaste, ale nie wszystkie drzewa iglaste to sosny. Aby stwierdzić, czy patrzysz na sosnę, sprawdź, czy igły na gałęziach są zebrane razem. Większość sosen ma igły w małych grupach od dwóch do pięciu.

Jeden ptak dzieli się swoim imieniem z sosną. Sójka Pinyon pochodzi od jednego z jej ulubionych źródeł pożywienia: nasion sosny Pinyon.

Szyszki niektórych sosen są mocne. Niektóre szyszki sosnowe mają siłę przetrwania i trzymają się swoich gałęzi przez ponad 10 lat. Niech maluchy pomogą Ci zrobić karmnik dla ptaków z szyszek sosny!

Nazywana Phalanx - sosna ponderosa w Oregonie jest jedną z najwyższych na świecie - mierzy 268 stóp.

Niektóre sosny mają długie igły. Ciemnozielone igły sosny długolistnej rosną w grupach po trzy - każda igła osiąga 9 cali lub więcej.

Iglaki to rośliny o korzystnym wpływie na zdrowie. Wiele z nich wydziela do atmosfery fitoncydy (zwłaszcza sosny i jałowce), które to związki mają działanie antybakteryjne i łagodzą choroby układu oddechowego. W czasie upału hektar jałowców wydziela do 30 kg lotnych substancji o działaniu antyseptycznym i bakteriobójczym co stanowi swoisty rekord wśród drzew i krzewów iglastych. Lecznicze właściwości jałowca cenione były już w starożytności. W tym celu wykorzystywano szyszkojagody, liście i samo drewno.

Drzewa iglaste występują we wszystkich kolorach tęczy, a nie tylko na zielono. Mogą również być czerwone, brązowe, żółte, a nawet niebieskie.

Słowo conifer (drzewo iglaste) pochodzi od łacińskiego conus (stożek) i ferre (nieść), co razem oznacza ten, który nosi szyszki. Wszystkie drzewa iglaste wytwarzają szyszki, chociaż rozmiar, kształt, kolor i tekstura są bardzo zróżnicowane.

Większość drzew iglastych to jednocześnie mężczyźni i kobiety. Nazywane są jednopiennymi i jest to powszechne wśród wielu gatunków drzew. Z jednego drzewa mogą powstać żeńskie szyszki, które są zapładniane męskim pyłkiem. Po zapłodnieniu szyszka może spaść z drzewa i zacząć kiełkować, jeśli warunki są odpowiednie. Czasami szyszka może pozostawać zapłodniona przez kilka lat, zanim opadnie na ziemię i wykiełkuje, czekając, aż warunki będą optymalne do rozwoju.

Medycyna naturalna zaleca stosowanie jałowca w takich chorobach jak: artretyzm, cukrzyca i nadczynność tarczycy. Leki z jałowca można przyrządzać na wiele sposobów jako napary, wyciągi wodne i alkoholowe, nalewki, syropy, wino i piwo jałowcowe czy nawet powidła.

  • 1300 letni cis pospolity z Henrykowa Lubańskiego jest najstarszym drzewem polskim
  • Terminy drewno iglaste i twarde opisują liście, nasiona i strukturę drzew, a nie rodzaj wytwarzanego drewna.
  • Gdzie występuje jodła o fioletowych szyszkach? Korea - Jodła koreańska gatunek wiecznie zielonego drzewa należący do rodziny sosnowatych, pochodzący z górzystych terenów Półwyspu Koreańskiego. Na gałęziach - fioletowe szyszki
  • Najszybciej rosnącym gatunkiem świerka jest świerk sitkajski - w jednym roku potrafi przyrosnąć na długość o 1 metr, dostarcza przy tym dobrego drewna. Rośnie u wybrzeży od Alaski do północnej Kalifornii. Nazwa świerka pochodzi od miasta Sitka na Alasce.

Pierwsza pisemna wzmianka o udekorowanej choince pochodzi z Łotwy w 1510 roku. Mówi się, że choinka była ozdobiona sztucznymi różami. W XIX wieku niemieccy osadnicy przynieśli tradycję bożonarodzeniową do USA.

W USA na każde zebrane drzewo hodowcy choinek sadzą od jednej do trzech nowych sadzonek następnej wiosny, aby zapewnić stałe dostawy. Obecnie rośnie blisko 350 milionów drzew zasadzonych przez rolników, które trafią do domów w całym kraju.

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności