Ciekawostki o drzewach iglastych

Drzewa iglaste ciekawostki

Iglaki to rośliny o korzystnym wpływie na zdrowie. Wiele z nich wydziela do atmosfery fitoncydy (zwłaszcza sosny i jałowce), które to związki mają działanie antybakteryjne i łagodzą choroby układu oddechowego. W czasie upału hektar jałowców wydziela do 30 kg lotnych substancji o działaniu antyseptycznym i bakteriobójczym co stanowi swoisty rekord wśród drzew i krzewów iglastych. Lecznicze właściwości jałowca cenione były już w starożytności. W tym celu wykorzystywano szyszkojagody, liście i samo drewno.

Drzewa iglaste występują we wszystkich kolorach tęczy, a nie tylko na zielono. Mogą również być czerwone, brązowe, żółte, a nawet niebieskie.

Słowo conifer (drzewo iglaste) pochodzi od łacińskiego conus (stożek) i ferre (nieść), co razem oznacza ten, który nosi szyszki. Wszystkie drzewa iglaste wytwarzają szyszki, chociaż rozmiar, kształt, kolor i tekstura są bardzo zróżnicowane.

Większość drzew iglastych to jednocześnie mężczyźni i kobiety. Nazywane są jednopiennymi i jest to powszechne wśród wielu gatunków drzew. Z jednego drzewa mogą powstać żeńskie szyszki, które są zapładniane męskim pyłkiem. Po zapłodnieniu szyszka może spaść z drzewa i zacząć kiełkować, jeśli warunki są odpowiednie. Czasami szyszka może pozostawać zapłodniona przez kilka lat, zanim opadnie na ziemię i wykiełkuje, czekając, aż warunki będą optymalne do rozwoju.

Medycyna naturalna zaleca stosowanie jałowca w takich chorobach jak: artretyzm, cukrzyca i nadczynność tarczycy. Leki z jałowca można przyrządzać na wiele sposobów jako napary, wyciągi wodne i alkoholowe, nalewki, syropy, wino i piwo jałowcowe czy nawet powidła.

  • 1300 letni cis pospolity z Henrykowa Lubańskiego jest najstarszym drzewem polskim
  • Terminy drewno iglaste i twarde opisują liście, nasiona i strukturę drzew, a nie rodzaj wytwarzanego drewna.
  • Gdzie występuje jodła o fioletowych szyszkach? Korea - Jodła koreańska gatunek wiecznie zielonego drzewa należący do rodziny sosnowatych, pochodzący z górzystych terenów Półwyspu Koreańskiego. Na gałęziach - fioletowe szyszki
  • Najszybciej rosnącym gatunkiem świerka jest świerk sitkajski - w jednym roku potrafi przyrosnąć na długość o 1 metr, dostarcza przy tym dobrego drewna. Rośnie u wybrzeży od Alaski do północnej Kalifornii. Nazwa świerka pochodzi od miasta Sitka na Alasce
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności