Kiedy przycinać iglaki?

Cięcie iglaków

Drzewa iglaste to przepiękne drzewa, które powszechnie występują w ogrodach Wielkiej Brytanii. Jeśli są dobrze pielęgnowane i zadbane, te stożkowate drzewa o łuskowatych lub igiełkowatych liściach mogą znacznie zwiększyć atrakcyjność ogrodów. Mogą również w znacznym stopniu poprawić jakość powietrza w Twoim domu.

Drzewa iglaste można też zbierać na drewno, które może być wykorzystywane w różnych zastosowaniach, w tym w budownictwie, produkcji mebli, łodziach lub przemyśle stoczniowym i nie tylko.

Cięcie iglaków

W której porze roku należy ścinać drzewa iglaste? Przycinanie iglaków sprzyja wzrostowi drzew, poprawia ich strukturę, sprzyja bezpieczeństwu oraz estetyce. Musisz pamiętać, że drzewa iglaste należy przycinać tylko w określonych porach roku, a nie w dowolnym innym czasie.

Iglaki należy ścinać tylko dwa razy w roku o różnych porach. Przycinanie powinno odbywać się późną zimą lub wczesną wiosną, kiedy drzewa są uśpione, natomiast przycinanie powinno być wykonywane późnym latem lub wczesną jesienią, kiedy iglaki zrzucają igły.

Ponieważ drzewa iglaste są uśpione od zimy do wczesnej wiosny, wycinanie (przycinanie) w tym czasie zapewnia mniejsze uszkodzenia drzew. Drzewa iglaste zostaną zranione podczas cięcia więc rany są podatne na bakterie. Jeśli zostaną dotknięte bakteriami, Twoje drzewa iglaste w końcu zostaną zniszczone.

Drzewa goją się szybciej z ran spowodowanych przycinaniem w okresie spoczynku. Dzieje się tak, ponieważ nie ma wpływu patogenów i szkodliwych owadów, które pojawiają się wraz nadejściem cieplejszej pogodą.

Dlaczego późne lato lub jesień to idealny czas na przycinanie drzew iglastych?

Wielu właścicieli iglaków wykonuje przycinanie głównie ze względów estetycznych, chociaż ta procedura pielęgnacji drzew zapewnia również szereg korzyści związanych z przycinaniem. Najlepszym okresem do przycinania drzew iglastych byłaby zima lub wczesna wiosna, gdyby nie fakt, że stożkowate drzewa zrzucają igły tylko późnym latem lub wczesną jesienią. Zimą lub wiosną ich igły są w pełni nienaruszone, co utrudnia ocenę ich budowy i skuteczne przycinanie w tych porach roku w porównaniu z cieplejszymi porami roku.

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności