Drzewa iglaste to jedne z najstarszych grup roślin. Skamieniałości iglaste zostały znalezione już w skałach i ich wiek oceniono na około 300 milionów lat. Iglaki to największe, najwyższe oraz najstarsze z tego, co żyje na świecie. Do tej pory uważano, że najstarszym drzewem jest sosna o nazwie Pinus longaeva, która rośnie w Białych Górach w Kalifornii od 5000 lat, jednak National Geographic ogłosił zmianę. Najstarsze są świerki w Szwecji, choć niepozorne bo mają tylko cztery metry wysokości, to ich wiek szacuje się na 5000-6000 lat, zaś wiek ich korzeni aż na 9550 lat.
Każdy gatunek i odmiana charakteryzuje się odmiennym kształtem, co pozwala wykorzystać je jako elementy
strukturalne. Wyrózniamy:
- formy krzaczaste - odznaczają się nieregularnym kształtem, rosną raczej wszerz niż w górę:
- formy szerokostożkowe - najszersze przy ziemi, zwężające się ku górze zakończone czubkiem:
- formy kuliste i jajowate - kształtem przypominają kulę lub jajo:
- formy kolumnowe i wąskostożkowe - o wydłużonym kształcie przypominającym kolumnę lub stożek:
- formy zwisające(płaczące) - gałęzie opadają ku ziemi:
- formy płożące - gałęzie ścielą się po ziemi:
Barwy w istotny sposób wpływają na wygląd ogrodu, Zwykle zieleń drzew sprawia wrażenie spokoju i odprężenia, kolor żółty, złocisty rozjaśnia i dodaje blasku. Wiele roślin zmienia barwę jesienią co jest wynikiem ich reakcji na chłód i niedobór wilgoci, zjawisko to jest czasowe. Na wiosnę wszytko wraca do normy i odzyskuje dawną barwę.
Choć iglaki stanowią pewną grupę roślin odmienną od drzew liściastych to widać wśrod nich różnice ulistnienia między gatunkami. Wiekszość ma szpilki(sosny, świerki, jodły), U cyprysików występują łuski. Igły mogą rosnąć spiralnie wokół gałązek, być zebrane w pęczki, płasko rozpostarte na dwie strony lub szczotkowo sterczące
Zdjęcia pochodzą z serwisu iglaki24.pl oraz z własnych materiałów.