Ciekawe iglaki w ogrodzie

Ogród z iglakami Sztuka kompozycji

Przy takiej różnorodności drzew iglastych do wyboru, ważne jest, aby wybrać te odpowiednie do swojego ogrodu. Zawsze sprawdzaj dojrzałą wielkość i kształt drzewa, zanim dokonasz wyboru według koloru liści. Wiele drzew iglastych, takich jak cyprys Leyland, rośnie niezwykle szybko – do metra rocznie – należy więc o tym pamiętać, ponieważ konieczne będzie regularne przycinanie, aby zachować jego rozmiar. Należy również pamiętać, że większość drzew iglastych potrzebuje przepuszczalnej gleby.

Drzewa iglaste to jedne z najstarszych grup roślin. Skamieniałości iglaste zostały znalezione już w skałach i ich wiek oceniono na około 300 milionów lat. Iglaki to największe, najwyższe oraz najstarsze z tego, co żyje na świecie. Do tej pory uważano, że najstarszym drzewem jest sosna o nazwie Pinus longaeva, która rośnie w Białych Górach w Kalifornii od 5000 lat, jednak National Geographic ogłosił zmianę. Najstarsze są świerki w Szwecji, choć niepozorne bo mają tylko cztery metry wysokości, to ich wiek szacuje się na 5000-6000 lat, zaś wiek ich korzeni aż na 9550 lat.

Tworząc kompozycje z iglaków, najlepiej jest łączyć ze sobą rośliny o różnym:
- kształcie (pokroju i strukturze)
- barwie (jej odcieniami zmienności zawodowej)
- fakturze
Ta różnorodność sprawia że mamy nieograniczone możliwości na zestawianie drzew i krzewów


Kształt

Każdy gatunek i odmiana charakteryzuje się odmiennym kształtem, co pozwala wykorzystać je jako elementy strukturalne. Wyrózniamy:
- formy krzaczaste - odznaczają się nieregularnym kształtem, rosną raczej wszerz niż w górę:
- formy szerokostożkowe - najszersze przy ziemi, zwężające się ku górze zakończone czubkiem:


- formy kuliste i jajowate - kształtem przypominają kulę lub jajo:
- formy kolumnowe i wąskostożkowe - o wydłużonym kształcie przypominającym kolumnę lub stożek:
- formy zwisające(płaczące) - gałęzie opadają ku ziemi:


- formy płożące - gałęzie ścielą się po ziemi:Barwa

Barwy w istotny sposób wpływają na wygląd ogrodu, Zwykle zieleń drzew sprawia wrażenie spokoju i odprężenia, kolor żółty, złocisty rozjaśnia i dodaje blasku. Wiele roślin zmienia barwę jesienią co jest wynikiem ich reakcji na chłód i niedobór wilgoci, zjawisko to jest czasowe. Na wiosnę wszytko wraca do normy i odzyskuje dawną barwę.

Faktura roślin

Choć iglaki stanowią pewną grupę roślin odmienną od drzew liściastych to widać wśrod nich różnice ulistnienia między gatunkami. Wiekszość ma szpilki(sosny, świerki, jodły), U cyprysików występują łuski. Igły mogą rosnąć spiralnie wokół gałązek, być zebrane w pęczki, płasko rozpostarte na dwie strony lub szczotkowo sterczące

Zdjęcia pochodzą z serwisu iglaki24.pl oraz z własnych materiałów.

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności