Tuje szmaragdowe - Żywotnik zachodni Smaragd

Żywotnik zachodni Smaragd - Thuja occidentalis Smaragd - to gatunek drzewa z rodziny cyprysowatych. Szmaragdowo zielony iglak, ​to półkarłowaty, wiecznie zielony krzew o zwartym, wąskim, pokroju z wzniesionymi pędami błyszczących, jasnozielonych liści. Tuja Szmaragd jest krzewem wolno rosnącym - około 30 cm rocznie, utrzymuje piękny kolor przez cały rok i nie brązowieje zimą. Tworzy majestatyczny element w krajobrazie, jest niezawodna niczym japoński samochód i odporna na zimno oraz stanowi cenną, wytrzymałą alternatywę dla cyprysów. To bardzo popularna roślina do stosowania na żywopłoty i obrzeża.

American Arborvitae

Znana jest również pod inną nazwą - American Arborvitae. Jest odmianą żywotnika zachodniego, którą cechuje powolny wzrost - ta amerykańska tuja - może osiągnąć 360-420 cm wysokości i 90-120 cm w ciągu 15-20 lat.

Tuja Szmaragd uwielbia pełne słońce, roślina jest łatwa w uprawie w średniej, wilgotnej, dobrze - osuszonej glebie. Zwykle docenia lekki popołudniowy cień w gorącym letnim klimacie. Gęstość listowia rozluźnia się w zbyt dużym cieniu. Toleruje szeroką gamę gleb. Rozkwita zazwyczaj w wilgotnej pogodzie z regularnymi opadami deszczu. Nietoleruje natomiast suchych warunków - należy ją chronić przed wysuszającymi wiatrami, zwłaszcza gdy są młode.

Tuja Szmaragd jest idealna jako roślina okazowa lub do krawędzi krzewów, żywopłotów i ekranów, jako roślina fundamentowa. Pasuje również do ogrodów skalnych. Dobrze sprawdza się w mokrych obszarach ogrodu oraz w pobliżu bagien i torfowisk. Atrakcyjna także w donicach. Brak poważnych problemów z owadami lub chorobami. Może mieć wpływ przędziorków, bagwormów lub maczugowego raka.

Niewymagające konserwacji żywotniki amerykańskie dobrze znoszą ścinanie w celu uzyskania bardziej dopasowanej kolumny. Przycinać je należy wczesną wiosną przed początkiem nowego wzrost oraz zapewnić obfitą ściółkę w strefie korzeni.

Pochodzi z północno-wschodnich Stanów Zjednoczonych, środkowoatlantyckich Stanów Zjednoczonych, południowo-wschodnich Stanów Zjednoczonych, północno-środkowych Stanów Zjednoczonych, środkowych Stanów Zjednoczonych i Kanady

Tuja to jeden z najbardziej wszechstronnych, łatwych w uprawie wiecznie zielonych roślin, odpowiednich do zimnych północnych krajobrazów. Idealne jako rośliny okazowe, żywopłoty, nasadzenia fundamentowe i wiatrochrony, te atrakcyjne krzewy nie wymagają prawie żadnej konserwacji, a jednocześnie pięknie wpisują się w nasze krajobrazy.

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności