Iglaki na pniu zwisające - iglaki szczepione na pniu

Od kilku lat krzewy iglaste są bardzo popularnymi roślinami ozdobnymi, chętnie sadzone w ogrodach, parkach i na terenach zieleni miejskiej. Wśród licznych propozycji, na uwagę zasługują iglaki na pniu - formy pienne, które są niezwykle atrakcyjne. Ich zalety to oryginalny wygląd, kompaktowy rozmiar oraz możliwość uprawy w pojemnikach.

Porywając się na uprawę miniaturowych drzewek iglastych, musimy mieć na uwadze, że są one bardziej delikatne i wymagają więcej troski. Zagrożeniem jest dla nich niska temperatura, przy której są narażone na przemarzanie - szczególnie w miejscu szczepienia. W pierwszych latach po posadzeniu, iglaste formy pienne warto zabezpieczać przed zimą nawet gdy zaszczepiony na pniu gatunek jest z odporny na niskie temperatury. Iglaki szczepione na pniu w celu zachowania ładnego kształtu korony, wymagają czasem także przycinania (wyjątek stanowią naturalnie kuliste odmiany karłowe).

Formy pienne powstają w wyniku szczepienia, które jest jednym ze sposobów ich rozmnażania. Odmiany szlachetne, z których uzyskiwane są formy pienne, szczepi się na podkładce tego samego lub pokrewnego gatunku. Podkładka stanowi pień drzewa i po zaszczepieniu na niej odmiany szlachetnej, więcej nie przyrasta na wysokość, zwiększając jedynie swoją grubość.

Szczepienie roślin iglastych, jest trudnym zadaniem i wymagającym wprawy oraz doświadczenia, dlatego miniaturowe drzewka kupuje się najczęściej w szkółkach lub centrach ogrodniczych. Można natomiast amatorsko pokusić się o uformowanie własnej formy piennej z niektórych roślin iglastych, dobrze reagujących na cięcie (np. sosny).

Należy wybrać niewielki, silny egzemplarz o prostym pniu, usunąć wszystkie pędy poniżej planowanej korony, przyciąć wierzchołek wzrostu na żądaną wysokość i rozpocząć formowanie korony. Praca nad rośliną trwa kilka lat i wymaga systematycznego cięcia, uzyskany efekt, może być bardzo interesujący. Po uformowaniu własnego drzewka, będziemy musieli jednak nadal corocznie przycinać jego koronę, gdyż w przeciwnym wypadku szybko się zdeformuje. Wybrane formy piennych iglaków:

Jodła koreańska (Abies koreana)

Odmiana Kristallkugel

Ma kształt kulisty, lekko spłaszczony, gęsty. Igły jasnozielone z kremowym spodem. Odmiana wolno rosnąca.

Odmiana Silberzwerg

Kształt kulisty, spłaszczony, gęsty. Igły zielone z kredowo-białym spodem, odmiana wolno rosnąca.

Jałowiec pospolity (Juniperus communis)

Odmiana Goldschatz

Odmiana płożąca, rozłożysta, barwy igieł żółte. Wiosną jej igły przybierają pomarańczowy odcień, zmieniając latem barwę na żółtą.

Odmiana Green Carpet

Płożąca, rozłożysta o igłach jasnozielonych.

Jodła szlachetna (Abies procera)

Blaue Hexe

Płaski, talerzowy kształt, igły srebrzysto-zielone. Wolno rosnąca odmiana karłowa.

Jałowiec rozesłany (Juniperus procumbens)

Nana

Płożąca, rozłożysta, o niebiesko-zielonych igłach. Odmiana wolno rosnąca.

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności