Choroby iglaków

Prawie każdy kto ma ogród posiada iglaki. Te rośliny często atakowane są przez choroby i szkodniki. Jedną z najgroźniejszych chorób iglaków jest fytoftoroza.

Fytoftoroza – najgroźniejsza choroba iglaków

Fytoftoroza to bardzo groźna choroba iglaków prowadząca do całkowitego zamierania różnych gatunków iglaków. Objawem tej choroby jest zahamowanie wzrostu rośliny oraz stopniowe zamieranie pędów – żółknięcie (jakby były spalone), aż po więdnięcie całej rośliny. Korzenie silnie zredukowane, a pęd tuż przy ziemi zamiera. Fytoftorozę bardzo trudno zwalczyć, można jej zapobiegać stosując Substral Proplant 722SL, Proplant lub Previcur Energy 840 SL. Silnie porażone przez tę chorobę iglaki należy wykopać i spalić.

Osutka sosny i osutka jałowca

Dosyć często występującą chorobą iglaków jest osutka. Pierwsze objawy tej choroby - osutki widoczne są już od późnej wiosny. Na igłach pojawiają się niewielkie plamy. Jesienią na igłach widoczne są żółte, poprzeczne kreski, a końcówki żółkną i zasychają. Porażone igły opadają lub ulegają deformacji - porażone iglaki opryskujemy preparatem Antracol. Choroby iglaków

Szara pleśń na iglakach

Na igłach widoczne są wodniste, brązowe plamy, które z czasem powiększają się, prowadząc nawet do zamierania pędów. Przy dużej wilgotności powietrza pojawia się szary, pylący nalot. Atakuje głównie młode, zbyt gęsto posadzone i za często podlewane iglaki. Iglaki porażone tą chorobą opryskujemy preparatem Teldor.

Rdza

Rdze, które występują na iglakach to choroby, które do rozwoju potrzebują dwóch roślin żywicielskich (rdza wejmutkowo-porzeczkowa oraz rdza jałowca sabińskiego i gruszy). Na iglakach rozwijają się żółtopomarańczowe skupiska zarodników ognikowych. Rdza przede wszystkim osłabia iglaki oraz obniża ich wartość dekoracyjną. Aby zapobiegać pojawieniu się rdzy na iglakach, należy unikać sadzenia obok siebie wejmutki i porzeczki oraz jałowca i gruszy. Porażone iglaki opryskujemy preparatem Baymat.

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w tutaj    Zamknij