Choroby iglaków

Podobnie jak w przypadku każdego drzewa, istnieją różne choroby drzew iglastych i szkodniki drzew iglastych, o których ogrodnicy muszą być świadomi. Kiedy na iglakach pojawiają się brązowe plamy, może to wskazywać na kilka problemów i nie zawsze jest to związane z insektami lub chorobami.

Drzewa iglaste są podatne na wiele rodzajów chorób, które mogą powodować uszkodzenia w różnym stopniu. W niektórych przypadkach powoduje łagodne przebarwienia, które są po prostu nieatrakcyjne i często naturalnie regenerują się lub wypełniają nowym narostem. Jeśli znajdziesz brązowe łaty, możesz czasami zawiązać nowe porosty, aby wypełnić luki.

Prawie każdy kto ma ogród posiada iglaki. Te rośliny często atakowane są przez choroby i szkodniki. Jedną z najgroźniejszych chorób iglaków jest fytoftoroza iglaków.

Fytoftoroza – najgroźniejsza choroba iglaków

Fytoftoroza to bardzo groźna choroba iglaków prowadząca do całkowitego zamierania różnych gatunków iglaków. Zgnilizna korzeni roślin iglastych - fytoftoroza - wywoływana jest przez grzyby z rodzaju Phytophthora. Dotkniętych jest wiele gatunków jodły, cedrów prawdziwych, cedrów białych (arborvitae), modrzewi, sosny, świerków, cisów i daglezji. Wytwarza pływający zarodnik zwany zoosporą.

Objawy obejmują więdnięcie, karłowate liście, chlorozę i ostateczną śmierć sadzonek, zwłaszcza na niskich, wilgotnych obszarach. Zainfekowane sadzonki mają kambium, które jest czerwono-brązowe lub w kolorze toffi, szczególnie na szyjce korzenia. Korzenie są martwe, czarne i delikatne. Drzewa ze zgnilizną korzeni zmieniają kolor na żółto-czerwony i czasami giną nagle. Korzenie drzew zarażonych fytoftorozą wykazują gumozę (obfite krwawienie). Te zainfekowane drzewa mają minimalne korzenie, często brązowe i gnijące. Pogorszenie stanu korzeni powoduje, że drzewa nagle więdną, żółkną, gubią się igły, zapadają się i obumierają. Stres, taki jak susza, upał, podlewanie lub nadmierne podlewanie, może również osłabić korzenie i uczynić je podatnymi na infekcje. Phytophthora nie wytwarza łatwo rozpoznawalnych owocników ani zarodników na zainfekowanej tkance, a diagnozę można potwierdzić jedynie poprzez izolację organizmu w czystej pożywce hodowlanej. Gatunki Phytophthora są często trudne do wyodrębnienia, ponieważ często porastają je inne grzyby, zwłaszcza gatunki Pythium.

Fytoftorozę bardzo trudno zwalczyć, można jej zapobiegać stosując Substral Proplant 722SL, Proplant lub Previcur Energy 840 SL. Silnie porażone przez tę chorobę iglaki należy wykopać i spalić.

Nadmierne przycinanie żywopłotu lub przycinanie w niewłaściwym czasie

Jedną z najczęstszych przyczyn jest nadmierne przycinanie żywopłotów lub przycinanie w nieodpowiednich porach roku, takich jak jesień, upalne dni lub w okresach suszy, gdy roślina jest pod uprawą.

Problem polega na tym, że wiele drzew iglastych nie odrasta ze starego drewna, więc jeśli przycinasz zbyt mocno, prawdopodobnie zauważysz brązowe łaty. Naszą radą jest delikatne przycinanie, 2 do 3 razy w roku między kwietniem a początkiem sierpnia, a następnie wzrost ich późną zimą, a następnie mulcz dobrze zgniłego obornika, który pomaga zachować wilgoć.

Osutka sosny i osutka jałowca

Dosyć często występującą chorobą iglaków jest osutka. Pierwsze objawy tej choroby - osutki widoczne są już od późnej wiosny. Na igłach pojawiają się niewielkie plamy. Jesienią na igłach widoczne są żółte, poprzeczne kreski, a końcówki żółkną i zasychają. Porażone igły opadają lub ulegają deformacji - porażone iglaki opryskujemy preparatem Antracol.

Szara pleśń na iglakach

Na igłach widoczne są wodniste, brązowe plamy, które z czasem powiększają się, prowadząc nawet do zamierania pędów. Przy dużej wilgotności powietrza pojawia się szary, pylący nalot. Atakuje głównie młode, zbyt gęsto posadzone i za często podlewane iglaki. Iglaki porażone tą chorobą opryskujemy preparatem Teldor.

Rdza

Rdze, które występują na iglakach to choroby, które do rozwoju potrzebują dwóch roślin żywicielskich (rdza wejmutkowo-porzeczkowa oraz rdza jałowca sabińskiego i gruszy). Na iglakach rozwijają się żółtopomarańczowe skupiska zarodników ognikowych. Rdza przede wszystkim osłabia iglaki oraz obniża ich wartość dekoracyjną. Aby zapobiegać pojawieniu się rdzy na iglakach, należy unikać sadzenia obok siebie wejmutki i porzeczki oraz jałowca i gruszy. Porażone iglaki opryskujemy preparatem Baymat.

A Ty zauważyłeś na swoich iglakach jakieś oznaki choroby iglaków?

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności