Jakie iglaki kolumnowe wybrać do ogrodu?

Wysokie iglaki do ogrodu

Iglaki kolumnowe to rośliny o pokroju kolumnowym. Bardzo ładnie się komponują przy różnego rodzaju ogrodzeniach czy też na podjazdach. Stosunkowo popularnym przykładem gatunku o typowo kolumnowym pokroju jest jałowiec pospolity Suecica – Juniperus communis Suecica. Krzew dorasta do ok. 4-5 m wysokości oraz szerokości ok.1 m. Jałowiec ma ciemnozielone, kłujące igły. Przy sadzeniu zalecane są długie rękawice ochronne. Rośnie najlepiej na stanowiskach suchych, z piaszczystą glebą, lubi słoneczne miejsca. Doskonale nadaje się do ogrodów skalnych, przy sadzeniu należy zwrócić uwagę na rozmiary, jakie osiąga po czasie. Polecany również do sadzenia w szpalerach.

Cis pospolity Fastigiata

Krzew ozdobny rośnie w formie wąskich kolumn z pionowo ustawionymi pędami i miękkimi igłami. Tempo wzrostu powolne, pod koniec lata pokrywa się czerwonymi osnówkami. Iglaki można sadzić pojedynczo lub w formie żywopłotu. Jest średnio odporny na mróz, więc powinien być sadzony w miejscach osłoniętych przed nadmiernymi wiatrami. Wymaga żyznej gleby, bogatej w wapń.

Ciś pośredni

Młode krzewy tej odmiany rosną w formie wąskokolumnowej, z czasem jednak nieco się rozrastają. Cis rośnie wolno, cechują go pionowo ustawione pędy i ciemnozielone igły. Cis pośredni to bardzo dobra roślina żywopłotowa. Lecz, wymaga dosyć żyznej gleby, bogatej w wapń, ale za to jest odporny na mróz.

Jałowiec skalny Skyrocket

Bardzo popularna odmiana, zamiast igieł posiada drobne, niebieskoszare łuski. Charakteryzuje się silnym tempem wzrostu i z czasem dorasta nawet do 5 – 7 metrów wysokości, bez specjalnych wymagań odnośnie podłoża.

Jałowiec pospolity Hibernica

Jałowiec Hibernica posiada szarozielone, dosyć kłujące igły. Osiąga dosyć duże rozmiary, gdyż może dorastać do 3 – 5 metrów wysokości. Bardzo dobra odmiana na skalne ogrody, do sadzenia pojedyńczo lub w formie żywopłotu. Bardzo małe wymagania odnośnie podłoża, ale trzeba zabezpieczać go na zimę, ponieważ nadmiar zalegającego śniegu może deformować kształt rośliny.

Sosna pospolita Fastigiata

Wąskokolumnowa odmiana sosny pospolitej, z której czasem wyrasta w bardzo duże drzewo (7 – 10 metrów wysokości). Posiada długie, niebiesko szare igły i bardzo małe wymagania glebowe, jest bardzo odporna na mróz.

Żywotnik wschodni

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności