Świerk serbski - Picea omorika

Świerk serbski - Picea omorika - popularne drzewo o wszechstronnym zastosowaniu. Silnie rosnący gatunek, dorasta w warunkach naturalnych do 30 m wysokości, w warunkach ogrodowych do 20 m. Rośnie dość szybko, od 35 do 100 cm rocznie. Pokrój zmienny, korony najczęściej strzeliste, bardzo wąskie, regularne, gęsto ugałęzione do samej ziemi. Końcówki gałęzi lekko odchylone do góry, nadają roślinie charakterystyczny choinkowy kształt. Gałęzie boczne, krótkie, zwisające.

Igły płaskie, 1-2 cm długości i 1-2 mm szerokości, z wierzchu błyszczące, ciemnozielone, od spodu niebieskawobiałe z dwoma białymi paskami, gęsto ułożone na pędach, na młodych okazach podobne do igieł świerka zwyczajnego. Szyszki niewielkie, młode fioletowe lub purpurowe, dojrzałe brązowe, długo utrzymują się na drzewie, dobrze znosi klimat miejski.

Nie ma specjalnie dużych wymagań glebowych. Natomiast warto go sadzić na glebach zasobnych w składniki pokarmowe, wilgotnych, przepuszczalnych i ciężkich. Dobrze jest też, aby stanowisko pod uprawę było nasłonecznione, a wilgotność powietrza nieco wyższa, przez co z powodzeniem zastosować go można niedaleko zbiorników wodnych. Nie musimy się także przejmować obecnością wapnia w glebie, bo świerk serbski dobrze sobie z tym radzi.

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności