Rośliny na skalniak

Nie bez powodu karłowate drzewa iglaste są powszechne w wielu ogrodach. Pomagają stworzyć profesjonalny architektoniczny wygląd, który jest łatwy do osiągnięcia i opłacalny, a jednocześnie nie wymaga konserwacji. Uprawiane razem na rabatach, w skalniakach lub pojedynczo w pojemnikach, drzewa iglaste karłowate mogą być używane z doskonałym efektem, tworząc przez cały rok źródło wiecznie zielonego zainteresowania odcieniami bogatej złotej zieleni i żółci, aż po jasne stalowe błękity.

Odmiany karłowatych drzew iglastych na skalniak

 • Jodła balsamiczna Nana to jedna z najpopularniejszych odmian iglaka karłowatego. Jego zaokrąglony wzrost i zagęszczone gałęzie tworzą zdrowy, w pełni wyglądający okaz, który jest doskonałym źródłem koloru przez cały rok. W przeciwieństwie do innych podobnych odmian Nana ma igły wokół każdej łodygi, co pomaga uzyskać pełniejszy wygląd. Dojrzałe igły przez cały rok mają bujny ciemnozielony kolor. Nowy wzrost pojawia się wiosną jako jasnozielony, podkreślając roślinę jasną zewnętrzną warstwą koloru.
 • Cyprysik groszkowy Boulevard należy do najpopularniejszych i najczęściej sadzonych drzewek w branży szkółkarskiej. Jest srebrzysto-niebieska, wolno rosnąca, krzaczasta odmiana cyprysu Sawara z dużymi, charakterystycznymi młodymi liśćmi o długości 5-6 mm, które mają kształt szydła i są miękkie w dotyku. Z czasem roślina staje się szeroko stożkowa, osiągając dojrzałe wymiary od 1 do 1,3 m wysokości i 1 metra szerokości, przy tempie wzrostu 7,5 - 10 cm rocznie.
 • Cedr himalajski Feelin Blue jest rozłożystym drzewem iglastym, które zapewnia idealne pokrycie gruntowe, jego płaczące liście osadzone są na długich warkoczach. Poszczególne igły są miękkie w dotyku i przez cały rok są jasnoniebiesko-zielone, tworząc stałe źródło podnoszącego na duchu koloru.
 • Jałowiec pospolity Compressa uważany za jeden z najlepszych dostępnych gatunków iglastych karłowatych, oferujący wspaniały, wąski, wzniesiony pokrój. Liście są kłujące, ciasno upakowane od góry do dołu, tworzą zgrabną iglicę w niebiesko-zielonym kolorze przez cały rok. To doskonała odmiana, która może być używana do punktowania rabat ogrodowych lub skalniaków, gdy sadzi się ją wśród niżej, szerzej rozłożystych roślin.
 • Jałowiec rezesłany Nana to nisko rozprzestrzeniające się drzewo iglaste karłowate. Na koniec osiągnie pięciokrotnie większą szerokość niż wysokość, dzięki czemu będzie doskonałym źródłem pokrycia gleby. Liście krótkie z igłami o srebrzystozielonym kolorze z niebieskim spodem. W chłodniejszych miesiącach na liściach pojawia się purpurowy odcień, tworząc bujny wygląd dywanu na tle ciemniejszej zimowej palety.
 • Jałowiec łuskowaty Blue Star to wspaniały gatunek iglasty karłowaty o zwartym pokroju. Jego zwarte gałęzie prezentują atrakcyjne igły w oszałamiającym srebrnoniebieskim kolorze, każda z charakterystycznym białym paskiem. Nowy przyrost pojawia się w odcieniu pudrowego błękitu, co tworzy kontrast z bardziej dojrzałymi liśćmi. Niedoskonały zaokrąglony przyrost zapewnia zainteresowanie, tworząc niezwykły kształt gwiazdy, który wyróżnia się spośród innych okazów.
 • Jałowiec łuskowaty Holger to wiecznie zielone drzewo iglaste, które ma nietypowy kształt w wyniku nieregularnych gałęzi wyrastających we wszystkich kierunkach. Holger tworzy zagęszczony kopiec kolczastych turkusowo-zielonych liści o szarym odcieniu. Nowy przyrost ma początkowo delikatny żółty kolor, który wyraźnie wyróżnia się na tle dojrzałych igieł.
 • Świerk biały JW Daisy's White to atrakcyjne i nietypowo wyglądające drzewo iglaste karłowate o zwartym piramidalnym kształcie i zwartym pokroju. Nowy przyrost wyłania się w oszałamiającym białym kolorze stokrotki, który rozjaśni każdy ogród, szczególnie wiosną, kiedy rozwój jest najbardziej intensywny. Ten nowy przyrost dojrzewa następnie latem do intensywnej zieleni, co pomaga uniknąć uszkodzeń słonecznych. Odmiana zachowuje wspaniały kolor przez cały rok, wzbudzając zainteresowanie o każdej porze roku.
 • Żywotnik zachodni Danica drzewo iglaste w kształcie kuli ziemskiej. Ściśle ubite liście są prezentowane na spłaszczonej oprószonej szmaragdowej zieleni z błyszczącym wykończeniem. Zimą liście przybierają bardziej jesienny, brązowawy odcień. Kształt tej odmiany sprawia, że jest ona niezwykle popularna do uprawy w pojemnikach i używana do akcentowania cech architektonicznych.
 • Żywotnik zachodni Golden Globe to naturalnie występujący iglasty karłowaty krzew kulisty. Ma miękkie i atrakcyjne liście złożon i skręcone w odcieniach miękkiej żółto-zielonej, które nie wymagają przycinania w celu utrzymania. W miesiącach zimowych wiecznie zielone liście przyjmują ciepłe odcienie brązu i pomarańczy na końcach, aby jeszcze bardziej podkreślić swój niepowtarzalny wygląd.
 • Żywotnik zachodni Rheingold oferuje żywy kolor przez cały rok. Płaskie rozpryski liści w kształcie wachlarzy wychodzą z żółto z pomarańczowymi końcówkami, zanim latem dojrzeją do jaskrawo złotożółtego. Nabierają bogatego miedzianego złotego odcienia na bardziej widocznych gałęziach zimą.
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności