Iglaki miniaturowe przed domem

Odmiany iglaków miniaturowych mają zdecydowane, geometryczne formy: stożka, gwiazdki lub kuli. Idealne pasują do małych ogrodów i pojemników, doskonale również komponują się przed domami. Czy zastanawiałeś się jakie iglaki posadzić przed domem?

STOŻKI
Iglaki w kształcie stożka zawsze robią wrażenie. Równie ładnie jak miniaturowe kulki, świetnie wyglądają w wielu kompozycjach. Kształt stożka ma nie tylko popularny świerk biały Conica, ale także miniaturka Laurin oraz piękna, niebieska odmiana Sander's Blue. Mocno zagęszczonym, szerokostożkowatym pokrojem wyróżnia się świerk serbski Nana i Gnom i jodła górska Compacta, a także kilka cyprysików, np. groszkowy Compacta, Little Ann i Kosteri.

KOLUMIENKI
Odmiany o kolumnowym pokroju są zwykle bardzo zwarte - gałęzie ściśle przylegają do pędu głównego, tak jak u cisa pośredniego Krzysztof i Wojtek. Niektóre, np. cyprysik Lawsona Elwoodii Gold czy cyprysik nutkajski Jubilee, cechują się bardzo zgrabną, strzelistą sylwetką. Mnóstwo kolumnowych odmian można znaleźć wśród jałowców, np: zwyczajnego, jak Compressa, Sentinell lub Suecica Nana, albo skalnego, np. Blue Arrow.

KULKI
Większość miniaturowych iglaków ma bardzo zwarty i regularny kulisty pokrój - zachowuje go przez całe życie, np.: świerk biały Alberta Globe, cyprysik Lawsona Gnom, jodła koreańska Molli, Iglaki miniaturowe sosna bośniacka Schmidtii oraz żywotnik zachodni (tuja) Danica, Little Champion, Hoseri, Teddy. Lekko spłaszczoną kulą jest np. świerk czarny Nana, świerk pospolity Little Gem czy choina kanadyjska Jeddeloh (syn. Nana).

Miniaturowe iglaki miewają też pokrój krzaczasty. One również świetnie nadają się do kompozycji (pełnią funkcję tzw. wypełniaczy). Tutaj najwięcej jest cyprysików np: cyprysik groszkowy Filifera Nana i Sungold oraz tępołuskowy Nana Gracilis. Sporo jest też jałowców, m.in jałowiec chiński Plumosa Aurea, pospolity Green Carpet i Repanda, jak również najpiękniejszy z jałowców - łuskowy Blue Star. Iglaki o pokroju zwisłym używane są do miniaturowych kompozycji, ponieważ ich wzrost jest ograniczony przez miejsce szczepienia. Te najmniejsze szczepione są na niewysokim pniu (0,5- 1 m). Rozrasta się tylko ich korona, którą można przycinać. W ten sposób prowadzone są modrzewie: europejski Kórnik i Repens oraz japoński Blue Dwarf i Stiff Weeper. Oprócz nich szczepi się na pniu różne odmiany jałowców płożących, sosen, świerków i cyprysików. Formy te wyglądają bardzo barwnie i cudownie sprawdzają się w pojemnikach i na skalniakach. Warto też wiedzieć, że są wrażliwsze na choroby i mróz (trzeba je na zimę owijać agrowłókniną).

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w tutaj    Zamknij