Jak przygotować podłoże pod iglaki ?

Ziemia pod iglaki

Sadzenie iglaków ściśle związane jest z podłożem i jego odczynem pH. Zdecydowana większość roślin iglastych lubi lekko kwaśną glebę, choć są wyjątki lubiące glebę odkwaszoną. Należą do nich:

  1. świerk serbski (Picea omorika)
  2. cis (Taxus)
  3. niektóre sosny (np. Pinus nigra)
  4. niektóre jałowce (Juniperus)

Niektóre iglaki nie są wymagające co do żyzności (sosny, jałowce) i rosną na ubogiej glebie, jednak powinniśmy poświęcić nieco uwagi na dobre przygotowanie podłoża, w które iglaki posadzimy. Wtedy będą one lepiej rosły, puszczały ładne przyrosty i będą odporne na choroby i szkodniki.

Podłoże pod tuje

Tuje są uznawane za iglaki o dość małych wymaganiach odnośnie gleby. Ważne, aby podłoże było dobrze użyźnione, dostatecznie wilgotne (ale nie gliniaste) i zawierało składniki odżywcze. Unikajmy ziemi jałowej i suchej.

W zależności od wymagań pH dobieramy dwa rodzaje mieszanek:

  • lekko kwaśną (próchnica kwaśna, próchnica odkwaszona, torf kwaśny)
  • odkwaszoną (ziemia ogrodowa, torf odkwaszony, lub dowolna modyfikacja z kompostem, próchnica odkwaszona)

Przed sadzeniem roślin odchwaszczamy teren, wyjmujemy z doniczki i moczymy bryłę korzeniową w wiadrze z wodą przez 10-15 minut.

Kopiemy większy dołek przynajmniej o szerokość naszej stopy z jednej strony i to samo z drugiej strony. Większy nie zaszkodzi, mniejszy - nieco gorzej. Ponieważ większość roślin iglastych nie toleruje stagnującej wody, sadzimy je bardziej na podwyższonych rabatach, nigdy w obniżeniach terenu, gdzie może się gromadzić woda.

Na dno dołka wsypujemy przygotowaną mieszankę, sprawdzamy wysokość bryły i umiejscawiamy ją w dołku, sprawdzamy czy nie jest za nisko i dosypujemy gleby, równocześnie ją uciskając, aby się zagęściła.

Najważniejszym elementem po posadzeniu jest podlewanie. Na koniec udeptujemy, formując płytką misę i obsypujemy lub nagrabiamy wokół niski wał, aby woda nie wypływała z podlewania.

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności