Choina kanadyjska pendula

Iglaki do cienia

Choina kanadyjska Tsuga canadensis to malownicze drzewo iglaste o szeroko stożkowatym pokroju, w młodości wolno rosnące, osiągające w wieku 30 lat do 10 m wysokości. Doskonale znosi cięcie - można z niej formować żywopłoty i szpalery, także w miejscu cienistym jak również wilgotnym. Choina kanadyjska dobrze znosi nasze warunki klimatyczne. Jest dość wytrzymała na niskie temperatury lecz w ostrzejsze zimy może przemarzać (najlepiej czuje się w rejonach Polski zachodniej, środkowej i południowo-zachodniej).

Posiada drobne igły, spłaszczone, ciemno zielone. Młody przyrost jasno zielony, ładnie kontrastujący z ciemnymi igłami. Szyszki małe z nielicznymi łuskami. Nie znosi suszy i upałów.

Odmiany ogrodowe Tsuga canadensis

  • Tsuga canadensis Bennett odmiana nie posiadająca wyraźnego przewodnika, gałęzie płasko rozgałęzione układają się kaskadowo jedna nad drugą, łukowato zwisając ku ziemi. Na początku przyjmuje silnie spłaszczony, półkulisty pokrój, potem rozrastając się tworzy pokrój rozłożysty. Wzrost wolny, 10 letnie egzemplarze uzyskują ok. 30-40cm wysokości oraz 60-70cm średnicy. Igły jasnozielone lub zielone.
  • Tsuga canadensis Brandley odmiana karłowa, silnie zagęszczona i zwarta, za młodu przyjmująca stosunkowo regularną postać kuli, z biegem czasu dojrzewając do obszernej, piramidalnej postaci. Igły płaskie, ciemnozielone. Wzrost wolny, 10 letnie egzemplarze uzyskują ok. 40-50cm wysokości oraz podobną średnicę. Idealny wybór do obsadzania ogrodów skalnych
  • Tsuga canadensis Cole's Prostrate to jedna ze starszych i uznanych na całym świecie odmian o płożącym się po ziemi wzroście. Posiada żywo zielone zabarwienie igieł oraz odkrywa jasno wybarwioną korę pędów. Wzrost wolny, roczny przyrost nie przekracza 5-8cm długości. Szczepiona na niewysokim pniu rośnie znacznie lepiej, nie gnije w bezpośrednim kontakcie z gruntem.
  • Tsuga canadensis Gracilis odmiana nisko rosnąca, rozciągająca się regularnie w szerz z pędami wychodzącymi ze środka krzewu oraz delikatnie przewisającymi na końcach. Igły krótkie, regularnie na pędach rozmieszczone, soczyście zielono zabarwione. Bardzo dekoracyjna odmiana, silnie zagęszczona, o schludnym, uporządkowanym wyglądzie. Wzrost wolny, 10 letnie egzemplarze osiągają ok. 20-30cm wysokości i 50-60cm średnicy. Może być przypalana przez bardzo silne słońce.
  • Tsuga canadensis Fastigiata jedna z szybciej rosnących odmian, bardzo rzadko oferowana przez naszych szkółkarzy. Przyjmuje stosunkowo wąski, kolumnowy pokrój z gałązkami wprawdzie nie przylegającymi ściśle do siebie, jakby sugerowała nazwa, ale skierowanymi do góry. Początkowo luźna, mocniej zagęszczająca się w miarę dojrzewania. Igły krótkie, ciemnozielone. Roczny przyrost: 15-25cm. Stosunkowo dobrze sobie radzi na stanowiskach słonecznych.
  • Tsuga canadensis Jeddeloh jeden z ładniejszych iglastych krzewów z poziomo ułożonymi rozgałęzieniami wychodzącymi ze środka. Z czasem rozrasta się bardziej i tworzy płaskie, szerokie półkule. Już od młodości forma zwarta i silnie zagęszczona. Igły drobne, sztywne, świeżo zielone. Wzrost wolny, 10 letnie okazy osiągają ok. 30-40cm wysokości i 60-70cm średnicy.
  • Tsuga canadensis Jervis odmiana silnie zagęszczająca się już w młodości, zwarta, przyjmująca szerokie, piramidalne kształty z gałązkami obsypanymi ciemnozielonymi igłami. Wzrost wolny, nieregularny, w granicach 5-8cm rocznie. 10 letnie okazy uzyskują ok. 40-50cm wysokości oraz podobna średnicę. Ciekawy krzew, różniący się pokrojem od większości najpopularniejszych odmian tego gatunku.
  • Tsuga canadensis Minuta bardzo rzadko oferowana w ogólnie dostępnym handlu ze względu na duże trudności w rozmnażaniu. Uznawana za jedną z najwolniej rosnących roślin iglastych o delikatnych, cienkich pędach oraz stosunkowo długich, ciemnozielonych igłach. Swym wzrostem tworzy regularne, półkuliste lub kuliste formy. Roczny przyrost to 2-4cm, 10 letnie egzemplarze uzyskują ok. 15-20cm średnicy. Dobrze czuje się w miejscach ocienionych.
  • Tsuga canadensis Pendula uznawana za najpiękniejszą odmianę spośród roślin iglastych o zwisającym pokroju. W zależności od sposobu prowadzenia bądź szczepienia, np. na wysokim pniu, możemy uzyskać pokrój zwisający lub płożący się po gruncie. W pierwszym przypadku roślina rośnie zdrowiej, a spływającymi gałęziami tworzy ciekawy, silnie zagęszczony kopiec, rozszerzający się z roku na rok. W drugim tworzy formę dywanową, szeroko rozciągającą się, wymagającą jednak pielęgnacji. Roczny przyrost jest duży, niejednokrotnie przekraczający 20cm. Igły zielone. Może być uszkadzana przez palące, południowe słońce.
  • Tsuga canadensis Prostrata odmiana karłowa, powoli rosnąca, o pełzających poziomo po ziemi pędach. Rozciągająca się regularnie w szerz z pędami wychodzącymi ze środka krzewu oraz delikatnie przewisającymi na końcach. Posiada żywo zielone zabarwienie igieł, regularnie na pędach rozmieszczonych. Roczny przyrost nie przekracza 10cm długości. Wymaga stanowisk wilgotnych oraz osłoniętych od palącego, południowego słońca. Kocha miejsca ocienione. Bardzo dekoracyjna, silnie zagęszczona odmiana nadająca się do praktycznie każdego ogrodu.
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności