Iglaki na balkon

Istnieją odmiany małych drzewek lub krzewów, zwykle krótsze niż 2 metry, które można uprawiać w donicach lub pojemnikach, aby zapewnić objętość i ukojenie dekoracji balkonu lub tarasu. Mogą być również po prostu używane jako rośliny izolowane i umieszczane w centralnej pozycji w przestrzeni.

Odmiany iglaków miniaturowych mają zdecydowane, geometryczne formy: stożka, gwiazdki lub kuli. Idealne pasują do małych ogrodów i pojemników, doskonale również komponują się przed domami.

Wybór odpowiedniego gatunku ma kluczowe znaczenie. Krzewy utrzymają się przez wiele lat. Dlatego gatunki, które umieszczasz na swoim balkonie, muszą być starannie dobrane. Dobrą wiadomością jest to, że dostępna jest szeroka gama gatunków i odmian, z których wiele rozwija się w doniczkach. Aby łatwiej znaleźć ten, który będzie Ci odpowiadał przez wiele lat, rozważ następujące czynniki

 • Gatunki zimozielone lub liściaste. Krzewy zimozielone mogą pełnić różne role. Oprócz walorów estetycznych sprawdzają się również jako osłona prywatności, chroniąca przed wzrokiem ciekawskich, czy wiatrem. Można je sadzić w dużych, wydłużonych liniach, tworząc żywopłot.
 • Krzew dorosłej wielkości. Musi mieć przestrzeń niezbędną do wzrostu do pełnego rozmiaru.
 • Sylwetka krzewu, czyli przestrzeń powietrzna, którą zajmie.
 • Okres kwitnienia krzewu, dzięki czemu wiesz, kiedy wyjść i cieszyć się kwitnieniem.
 • Kolor kwiatu, który doda lub podkreśli Twój wystrój.
 • Kolor liści, którego zakres może przejść od zielonego do czerwonego
 • Odporność krzewu na zimno.

Ta ostatnia kwestia jest ważniejsza niż się wydaje, ponieważ podczas gdy dla niektórych krzewów wystarczy podstawowa zimowa osłona wokół liści, inne będą musiały zostać przeniesione do środka podczas intensywnych chłodów.

3 wskazówki dotyczące wyboru odpowiedniego krzewu

 1. Nadaj wyższy priorytet kolorowi liści niż okresowi kwitnienia, ponieważ ten ostatni jest znacznie krótszy.
 2. Wybierz gęste, wiecznie zielone rośliny, jeśli chcesz stworzyć ekran, aby odizolować przestrzeń i zachować prywatność.
 3. Jeśli idzie na balkon, pamiętaj o wadze krzewu. Krzewy doniczkowe mogą stać się bardzo ciężkie. Balkony w nowoczesnych budynkach mogą generalnie wytrzymać 200 kg lub więcej ciężaru na m2 (w razie wątpliwości lepiej zapytać). Jeśli to stanowi problem, bardzo łatwo jest zbić wagę, zastępując glebę kulkami styropianu, keramzytem, wermikulitem lub perlitem.

Podstawowymi cechami drzew iglastych, oprócz ich wiecznie zielonych liści, jest pokrój drzew oraz kolor ich listowia.
Iglaki o wyprostowanym pokroju:

 • Cis (Taxus baccata, 'Fastigiata Aurea')
 • Jałowiec (Juniperus communis, 'Sentinel'), o bardzo smukłym pokroju i liściach 'Skyblue'
 • Macropin 'Pinus strobus' do 2,50 m wysokości.

Iglaki o kulistym pokroju lub otwartym wzroście

 • Sosna górska (Pinus mugho, „pełzająca sosna” lub „sosna mugo”)
 • sosna czarna (Pinus nigra 'sosna austriacka')
 • świerk biały (Pinus glauca, "świerk kanadyjski"
 • Northern Wide Cedar (Thuya occidentalis) i Golden Globes, z ich kolorowymi, złotymi zimowymi liśćmi
 • Cyprys fałszywy (Chamaecyparis lawsoniana, 'Minima Aurea' o złotym ulistnieniu i 'Minima Glauca' o niebieskim ulistnieniu.

Pełzające drzewa iglaste

 • Wiele odmian jałowca (Juniperus communis, Juniperus horizontalis), jak odmiany 'Blue Star' o niebieskich liściach
 • Pinus mugho 'pumilio'
 • Świerk (Picea abies), odmiana 'Maxwellii', o spłaszczonej łupinie nie wyższej niż 50 cm.

Krzewy kwitnące sezonowo

Oto mały wybór krzewów interesujących pod względem kwitnienia.

Krzewy kwitnące wiosną: Azalia, forsycje (odmiana Goldilocks), syringa (Philadelphus coronarius 'Aureus') kwitnące porzeczki, exochordas, deutzias i kerria japonica, żeby wymienić tylko kilka.

Krzewy kwitnące latem: Abelie, które zaczynają kwitnąć w czerwcu i trwają aż do przymrozków. Rocktrumpets, inaczej znane jako mandevilla (Dipladenia sanderi) uprawiają duże, jasne kwiaty od wiosny do jesieni, hibiskusy (Hibiscus syriacus) kwitnie przez całe lato, mirt krepowy (Lagerstroemia indica) jest wysoce dekoracyjny ze względu na swoje kwiaty, liście i korę, buddleia (” purple nanho” ma fioletowe kwiaty i „blue nanha” jasnoniebieskie kwiaty) i Weigela, między innymi.

Krzewy kwitnące zimą: Skimmia japonica o ciemnozielonych, wiecznie zielonych liściach, Viburnum farreri, krzew liściasty kwitnący od jesieni do późnej zimy, wawrzynek (Viburnum tinus), kamelia japońska (Camellia japonica) i mimozy zimowe (Acacia dealbata).

Pachnące krzewy kwiatowe: Daphne zapachowe (Daphne odora), Mahonia x media 'Charity', oczar wirginijski jest również bardzo dekoracyjny jesienią ze względu na swoje liście, Viburnum farreri, Viburnum carlesii kwitnie późną zimą, a kamelia sasamqia (Camellia sasanqua) zakwitnie jesienią.

5 krzewów do miejsc zacienionych lub mało eksponowanych

Oto kilka roślin, które przydają się przy dekorowaniu tarasu i balkonu, zwłaszcza jeśli nie mają dużo słońca.

 1. Skimmia japońska, krzew wytrzymujący temperaturę -15°C
 2. Klon amurski, który występuje w wielu kolorach, o różnych kształtach liści
 3. Meksykański kwiat pomarańczy
 4. Hortensja pnąca;
 5. Dereń dereń wiśniowy „Elegantissima”
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności