Przy projektowaniu kompozycji z krzewów ozdobnych należy pamietać o zachowaniu umiaru w doborze drzew i krzewów. Nadmierne ich zagęszczenie może zakłócić harmonię ogrodu. Poszczególne drzewa i krzewy ozdobne w pózniejszym okresie wzrostu będa stawały się mniej atrakcyjne.
Grupowanie roślin polega na zestawieniu różnych form roślinnych w harmonijną kompozycję. Projektując nasadzenie grupowe, możemy korzystać z różnych gatunków roślin iglastych lub zestawiać kilka odmian tego samego gatunku. Chcąc zachować równowagę układu grupowego roślin należy dobrać właściwe proporcje między wielkością brył a wolną przestrzenią wokół nich.
Przy tworzeniu kompozycji ogrodowej należy brać pod uwagę zarówno tło, na którym zostanie umieszczona grupa roślin jak również najbliższe sąsiedztwo ogrodu i otaczający krajobraz. Szczególną uwagę należy zwrócić na zmienność pokroju i barwy niektórych roślin w dłuższym okresie czasu. Przy sadzeniu roślin ozdobnych w grupie konieczna jest dokładna znajomość wszystkich cech charakterystycznych dla danego gatunku i odmiany.
Niezwykle ważnym elementem przy tworzeniu kompozycji z krzewów ozdobnych jest właściwy dobór iglaków pod względem kolorystycznym, W ogrodzie dominuje zieleń, właściwie wiele ich odcieni, barwa ta jest postrzegana jako uspokajająca. Rośliny o ciemnej, głębokiej zieleni wspaniale nadają się na tło kompozycji grupowej. Iglaki o szarozielonym i niebieskawym neutralnym zabarwieniu dobrze wypełniają przestrzeń, podczas gdy jasne odcienie zieleni z domieszką żółtego rozjaśniają i przybliżają optycznie kompozycję ogrodu.