Iglaki na pniu zwisające

Iglaki płaczące - iglaki pendula - iglaki o zwisających gałęziach

Jak rosną drzewa?

Aby zrozumieć, jak rosną drzewa, najpierw zbadajmy sposób, w jaki rośnie inny rodzaj rośliny – trawa – aby pomóc zilustrować tę kwestię. Źdźbła trawy wyrastają od dołu, blisko ziemi. Oznacza to, że po wyjęciu kosiarki i odcięciu wierzchołków ostrzy, biologicznie ważne części ostrzy pozostają nienaruszone. Ostrza trochę urosną w ciągu następnego tygodnia lub dwóch, ale jeśli przyjrzysz się uważnie, zobaczysz, że wierzchołki ostrzy nie zmieniły się ani nie urosły – nadal będą nosić blizny po ostrzach kosiarki.

Drzewa rosną w odwrotny sposób - rosną od góry. Wyspecjalizowane komórki na końcach każdego pędu drzewa (w tym głównego lidera) tworzą obszary zwane merystemami. Te merystemy to miejsca, z których drzewo rośnie wyżej, a kończyny rosną dłużej. Gdybyś ściął drzewo tak, jak ścinasz trawę, merystemy zostałyby usunięte, a drzewo nie mogłoby już urosnąć wyżej/dłużej. Ale ponieważ drzewa wyrastają z najbardziej oddalonych końców, oznacza to, że gałęzie wyrastające z pnia nigdy nie będą się wspinać wyżej. Jeśli gałąź wyrośnie 3 metry nad ziemią, w przyszłym roku nadal będzie 3 metry nad ziemią.

Zauważ, że drzewa mają również inny rodzaj merystemu, który otacza pień i gałęzie i znajduje się pod korą. Te merystemy są odpowiedzialne za wzrost boczny (pozwalają na zwiększenie średnicy pnia i gałęzi).

Iglaki zwisające tzw. o zwisłym pokroju, zwane również płaczącymi, mają oryginalny wygląd i ciekawie komponują się w ogrodzie. Zwisły pokrój występuje raptem u kilku odmian drzew i krzewów iglastych.

Młode zwisające drzewa iglaste wymagają palikowania, dopóki nie będą w stanie się same utrzymać. Płaczące drzewa iglaste mają naturalnie wahadłowe gałęzie. Niektóre można skutecznie wyciągnąć na ziemię, a inne można ustawić na pierwszym planie, aby utworzyć wspaniałe drzewo płaczu.

Gałęzie płaczącego drzewa opadają na dół, tworząc pełen wdzięku profil. Ta cecha jest zwykle wynikiem mutacji uzyskanych w wyniku rozmnażania, w którym sadzonki określonych gatunków są szczepione na podkładce standardowego gatunku. Płaczących drzew nie można rozmnażać przez zwykłe sadzenie nasion, ponieważ opadający cecha nie przetrwa. Wiele odmian płaczących ma w nazwie pendulum lub pendula, wywodzące się od łacińskiego pendula, oznaczającego zwisaj.

Wielu z nas ma tendencję do określania wszystkich drzew iglastych jako sosny, co nie jest nielogiczne, biorąc pod uwagę, że rodzina sosnowa (Pinaceae) jest największą rodziną drzew iglastych i stanowi około 1/4 wszystkich drzew szyszkowatych (definicja drzewa iglastego - roślina, która nosi szyszki). Jednak te około 200 gatunków w Pinaceae to nie tylko sosny, ale także jodły, świerki, cedry, cykuty i modrzewie. Większość choinek sprzedawanych w tym kraju to jodły lub świerki, mimo wszy, cedrów, choinek i modrzewi.

Płaczące drzewo to świetny wybór na centralne miejsce w ogrodzie, gdyż niezwykły opadający pokrój wzrostu sprawia, że przyciąga wzrok. Jeśli masz niewielki obszar do sadzenia lub po prostu wolisz stosunkowo krótkie drzewo, wybierz odmianę mniejszą aniżeli odmiana gatunkowa.


Kilka najciekawszych odmian iglaków zwisających:

  1. Jałowiec pospolity Horstmann – o szerokiej, przewieszającej się koronie, dorasta do 150 cm wysokości po 10 latach.
  2. Jodła pospolita Pendula – o zwisających pędach bocznych oraz zwisającym wierzchołku, osiąga 1,5m wysokości po 10 latach.
  3. Jodła kaukaska Pendula – o wąskim pokroju i zwisających pędach bocznych, osiąga 4,5 m wysokości po 10 latach.
  4. Modrzew europejski Pendula – wszystkie pędy są zwisające, nie wykształca przewodnika, roślina szczepiona na pniu różnej wysokości. Umieszczony jako centralny punkt lub jako część kombinacji, limonkowo zielone igły są dość efektowne na łukowatej i kopiastej formie tej silnie płaczącej rośliny. Podobnie jak w przypadku innych modrzewi, preferowana jest wilgotna gleba (szczególnie latem), podobnie jak pełne lub częściowe nasłonecznienie.
  5. Modrzew japoński Stiff Weeper – tworzy regularną zwisającą koronę bez przewodnika, roślina szczepiona na pniu różnej wysokości.
  6. Cyprysik nutkajski Klippert – bardziej smukły niż Pendula, osiąga 2 m wysokości po 10 latach.
  7. Cyprysik nutkajski Pendula – jeden z najładniejszych, osiąga 3 m wysokości po 10 latach.
  8. Świerk pospolity Inversa – odmiana szczepiona na pniu, jedna z najpopularniejszych roślin iglastych o zwisającym pokroju, dorasta do 2–3 m wysokości.
  9. Świerk pospolity Frohburg – odmiana szczepiona na pniu, o zwisających, wyginających się pędach - bardzo ładnie się prezentuje.
  10. Choina kanadyjska Pendula – o cienkich, przewieszających się pędach i koronie bez przewodnika, dorasta do metra wysokości.

Płaczące drzewa iglaste powinny wywołać uśmiech.
Posiadasz w swoim ogrodzie iglaki zwisające? Czy nie wywołują u Ciebie uśmiechu i zadowolenia gdy na nie patrzysz?

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności