Kiedy sadzić świerki i sosny?

Iglaki ciągle są w modzie, wyglądają zjawiskowo szczególnie wiosną i latem. Kiedy idziesz wiosną lub latem w niedzielę, patrzysz na piękne tuje rosnące u sąsiada, przychodzi Ci na myśl, że też chciałbyś/chciałabyś u siebie mieć takie piękne krzewy.

Pewnie zastanawiasz się kiedy sadzić iglaki. Sadzenie iglaków wymaga jednak trochę pracy. Aby sadzić iglaki musisz posiadać nasiona. Sadzonki iglaków można nabyć w sklepie ogrodniczym, które zazwyczaj są sprzedawane z korzeniami zawiązanymi w worek z juty, lub wyłuskać i wysuszyć z szyszek iglaków, które aktualnie posiadasz. Listę sklepów z sadzonkami iglaków znajdziesz w dziale Centra ogrodnicze.

Jak każda inna roślina, drzewa iglaste również doświadczają stresu podczas przesadzania. Dlatego tak ważne jest sadzenie drzew, gdy stres jest najmniejszy, a szansa na wzrost jest największa. Generalnie najlepszy czas na sadzenie drzew iglastych to późna zima lub wczesna wiosna. Wtedy ziemia jest nasycona wodą, a temperatury stosunkowo niskie. W tym okresie korzenie iglaków wykazują największe zdolności regeneracyjne, a transpiracja nie zachodzi tak intensywnie, jak podczas letnich upałów. Na obszarach o umiarkowanym klimacie po tym okresie zwykle następuje okres umiarkowanej pogody, podczas którego nowy przeszczep będzie miał czas na zadomowienie się. Jeśli to nie pasuje do Twojego harmonogramu, skup się na jesieni.

W ogrodzie można sadzić iglaki w pojemniku na rośliny przez cały rok, a iglaste z belą korzeniową już od mniej więcej końca sierpnia. Sadzenie wczesną jesienią jest korzystne dla tych drzew, gdyż w ciepłe jesienne dni od razu zaczynają tworzyć korzenie. W ten sposób adoptują się bardzo wcześnie, lepiej przechodzą przez zimę i kiełkują wiosną zarówno wcześniej, jak i silniej w porównaniu z iglakami sadzonymi wiosną.

Jest wiele korzyści z sadzenia drzew w domowym krajobrazie. Dodają one całorocznej urody Twojej nieruchomości, zapewniają siedlisko i pożywienie dla dzikiej przyrody oraz oczyszczają powietrze. Ale nowo posadzone drzewo potrzebuje czasu, aby ugruntować system korzeniowy i zadomowić się na nowym otoczeniu. Dlatego sadzenie drzewa może mieć duży wpływ na przyszłe zdrowie.

Jest wiele porad dotyczących terminu sadzenia iglaków, jednak chyba najlepszym terminem na sadzenie krzewów iglastych jest późne lato (sierpień-wrzesień) lub wczesna wiosna (marzec-kwiecień). Zwróćmy uwagę kupując iglaki wczesną wiosną, czy jesienią, aby wykopana bryła miała jak najwięcej drobnych korzeni. Do późnej jesieni można sadzić większość żywotników, modrzewi, sosen, świerków, daglezji, choin, jałowców a także jodeł.

Iglaki do pewnego stopnia odporne na mróz, takie jak cedr atlaski (Cedrus atlantica glauca), cedr himalajski (Cedrus deodara), sosna parasolowata (Sciadopitis verticillata) lub cyprys syberyjski (Microbiota decussata) należy sadzić raczej wczesną wiosna.

Kiedy sadzić świerki?

Świerk pospolity można sadzić od wiosny do jesieni, najlepiej jednak sadzić świerk na jesień, gdy roślina przechodzi w stan spoczynku lub wczesną wiosną gdy jeszcze nie wybudziła się z uśpienia. Sadzimy do wystąpienia pierwszych przymrozków.

Kiedy sadzić sosny?

Sadzenie przeprowadzamy najwcześniej zaraz po rozmarznięciu gleby, najpóźniej – w połowie października, żeby sosny zdążyły się ukorzenić przed nastaniem mrozów. Okazy balotowane sadzimy wyłącznie wiosną lub jesienią. Najkorzystniejszym terminem na przeniesienie ich do gruntu jest wrzesień.

Przesadzanie wrażliwszych odmian tych gatunków należy zakończyć w ostatniej dekadzie września, aby drzewa zdążyły się dobrze ukorzenić przed przyjściem zimy. Iglaki posadzone późnym latem zdążą się przygotować do zimy, a kończą już wegetację, więc są mniej narażone na wysychanie. Natomiast krzewy posadzone wczesną wiosną będą miały większą szansę na zaaklimatyzowanie się w nowym miejscu, przed nastaniem gorącego i suchego lata.

Pogoda również ogranicza Twoje możliwości w zimie, ponieważ zimno powoduje, że ziemia zamarza. Jeśli byłeś na tyle przewidujący, że wykonałeś wszystkie swoje kopania z wyprzedzeniem jesienią, zanim ziemia zamarznie, nie jest niemożliwe sadzenie drzew zimą. O ile nie możesz ich wystarczająco podlewać, zima również nie jest najlepszym czasem na sadzenie. Chociaż możesz nie myśleć o zimie jako o porze suchej, ze względu na cały śnieg, musisz pamiętać, że wilgoć ze śniegu nie może dostać się do korzeni, dopóki śnieg nie stopi się, a ziemia nie roztopi. Tak więc w zimnym klimacie zima przynosi swego rodzaju pustynne warunki. Dlatego właściwe podlewanie drzew jesienią jest ważne – niezależnie od tego, czy zdecydowałeś się na sadzenie jesienią.

Iglaki sprzedawane w donicach można sadzić od wiosny do jesieni.

Zabezpiecz dodatkowo drzewa iglaste stojące samotnie w odsłoniętych miejscach, na przykład świeżo posadzone sosny (z wyjątkiem sosen karłowatych) za pomocą kołka, aby świeżo wykiełkowane korzenie nie oderwały się, gdy jesienny wiatr szarpie roślinę. Zadbaj zwłaszcza w początkowej fazie wzrostu o to, aby nowo sadzone rośliny nie wysychały. Pomocne jest dodanie we właściwym czasie 20 litrów wody na metr kwadratowy. Jednak pomocne jest również otoczenie drzew iglastych w początkowej fazie wzrostu matą słomianą chroniącą przed wiatrem.

Drzewa iglaste zapewniają strukturę w ogrodzie, dlatego też około jedna trzecia roślin ogrodowych powinna być drzewami iglastymi. Są szczególnie ważne w miesiącach zimowych dla postrzegania przestrzeni w ogrodzie, kiedy większość drzew liściastych jest nagich. W tym czasie zapewniają one również ptakom ogrodowym niezbędną ochronę przed opadami atmosferycznymi i lodowatymi wiatrami.

W ciągu pierwszych dwóch lat po posadzeniu nowe drzewa iglaste wymagają regularnego podlewania, aby gleba pozostała wilgotna, szczególnie w suchych i gorących okresach. Dlatego pamiętaj o tym, aby regularnie o nie dbać.

Teraz jesteś już ekspertem w sadzeniu iglaków, już wiesz kiedy sadzić iglaki i jak o nie dbać.

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności