Jakie iglaki miniaturowe wybrać ?

Odmiany iglaków miniaturowych mają zdecydowane, geometryczne formy: stożka, gwiazdki lub kuli. Idealne pasują do małych ogrodów i pojemników.
STOŻKI
Iglaki w kształcie stożka zawsze robią wrażenie. Równie ładnie jak miniaturowe kulki, świetnie wyglądają w wielu kompozycjach. Kształt stożka ma nie tylko popularny świerk biały 'Conica', ale także miniaturka 'Laurin' oraz piękna, niebieska odmiana 'Sander's Blue'. Mocno zagęszczonym, szerokostożkowatym pokrojem wyróżnia się świerk serbski 'Nana' i 'Gnom' i jodła górska 'Compacta', a także kilka cyprysików, np. groszkowy 'Compacta', 'Little Ann' i 'Kosteri'.
KOLUMIENKI
Odmiany o kolumnowym pokroju są zwykle bardzo zwarte - gałęzie ściśle przylegają do pędu głównego, tak jak u cisa pośredniego 'Krzysztof'' i 'Wojtek'. Niektóre, np. cyprysik Lawsona 'Elwoodii Gold' czy cyprysik nutkajski 'Jubilee', cechują się bardzo zgrabną, strzelistą sylwetką. Mnóstwo kolumnowych odmian można znaleźć wśród jałowców, np: zwyczajnego, jak 'Compressa', 'Sentinell' lub 'Suecica Nana', albo skalnego, np. 'Blue Arrow'.
KULKI
Większość miniaturowych iglaków ma bardzo zwarty i regularny kulisty pokrój - zachowuje go przez całe życie, np.: świerk biały 'Alberta Globe', cyprysik Lawsona 'Gnom', jodła koreańska 'Molli', sosna bośniacka 'Schmidtii' oraz żywotnik zachodni (tuja) 'Danica', 'Little Champion', 'Hoseri', 'Teddy'. Lekko spłaszczoną kulą jest np. świerk czarny 'Nana', świerk pospolity 'Little Gem' czy choina kanadyjska 'Jeddeloh' (syn. 'Nana').
MAŁE KRZACZKI

Miniaturowe iglaki

miewają też pokrój krzaczasty. One również świetnie nadają się do kompozycji (pełnią funkcję tzw. wypełniaczy). Tutaj najwięcej jest cyprysików np: cyprysik groszkowy 'Filifera Nana' i 'Sungold' oraz tępołuskowy 'Nana Gracilis'. Sporo jest też jałowców, m.in jałowiec chiński 'Plumosa Aurea', pospolity 'Green Carpet' i 'Repanda', jak również najpiękniejszy z jałowców - łuskowy 'Blue Star'. Iglaki o pokroju zwisłym używane są do miniaturowych kompozycji, ponieważ ich wzrost jest ograniczony przez miejsce szczepienia. Te najmniejsze szczepione są na niewysokim pniu (0,5- 1 m). Rozrasta się tylko ich korona, którą można przycinać. W ten sposób prowadzone są modrzewie: europejski 'Kórnik' i 'Repens' oraz japoński 'Blue Dwarf' i 'Stiff Weeper'. Oprócz nich szczepi się na pniu różne odmiany jałowców płożących, sosen, świerków i cyprysików. Formy te wyglądają bardzo barwnie i cudownie sprawdzają się w pojemnikach i na skalniakach. Warto też wiedzieć, że są wrażliwsze na choroby i mróz (trzeba je na zimę owijać agrowłókniną).

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w tutaj    Zamknij