Iglaki miniaturowe przed domem

Iglaki miniaturowe na balkon

Jeśli pragniesz czegoś, co odświeży Twoje zimowe pojemniki - miniaturowe drzewa iglaste są świetnym rozwiązaniem. Występują w szerokiej gamie kolorów i tekstur, ale rosną tak wolno, że mogą rozwijać się przez lata w doniczce. Niektóre są schludnymi, małymi bułeczkami, inne są stożkami tak małymi, że równie dobrze mogą być kapeluszami gnomów, a kilka ma dziwaczne nieregularne kształty, które przyciągają uwagę wielu ciekawych obserwatorów. Najważniejsze rzeczy, które należy wiedzieć o drzewach iglastych przy rozważaniu zakupu to tempo wzrostu i kształt. Warunki świetlne i kolor igieł są również kluczowymi czynnikami wyboru.

Odmiany iglaków miniaturowych mają zdecydowane, geometryczne formy: stożka, gwiazdki lub kuli. Idealne pasują do małych ogrodów i pojemników, doskonale również komponują się przed domami.

Iglak w kształcie stożka - Stożki

Iglaki w kształcie stożka zawsze robią wrażenie. Równie ładnie jak miniaturowe kulki, świetnie wyglądają w wielu kompozycjach. Kształt stożka ma nie tylko popularny świerk biały Conica, ale także miniaturka Laurin oraz piękna, niebieska odmiana Sander's Blue. Mocno zagęszczonym, szerokostożkowatym pokrojem wyróżnia się świerk serbski Nana i Gnom i jodła górska Compacta, a także kilka cyprysików, np. groszkowy Compacta, Little Ann i Kosteri.

Kolumienki

Odmiany o kolumnowym pokroju są zwykle bardzo zwarte, gałęzie ściśle przylegają do pędu głównego, tak jak u cisa pośredniego Krzysztof i Wojtek. Niektóre, np.: cyprysik Lawsona Elwoodii Gold czy cyprysik nutkajski Jubilee, cechują się bardzo zgrabną, strzelistą sylwetką. Mnóstwo kolumnowych odmian można znaleźć wśród jałowców, np: zwyczajnego, jak Compressa, Sentinell lub Suecica Nana, albo skalnego, np. Blue Arrow.

Kulki

Większość miniaturowych iglaków ma bardzo zwarty i regularny kulisty pokrój - zachowuje go przez całe życie, np.: świerk biały Alberta Globe, cyprysik Lawsona Gnom, jodła koreańska Molli, sosna bośniacka Schmidtii oraz żywotnik zachodni (tuja) Danica, Little Champion, Hoseri, Teddy. Lekko spłaszczoną kulą jest np. świerk czarny Nana, świerk pospolity Little Gem czy choina kanadyjska Jeddeloh (syn. Nana).

Miniaturowe iglaki

Miewają też pokrój krzaczasty. One również świetnie nadają się do kompozycji (pełnią funkcję tzw. wypełniaczy). Tutaj najwięcej jest cyprysików np: cyprysik groszkowy Filifera Nana i Sungold oraz tępołuskowy Nana Gracilis. Sporo jest też jałowców, m.in jałowiec chiński Plumosa Aurea, pospolity Green Carpet i Repanda, jak również najpiękniejszy z jałowców - łuskowy Blue Star.

Iglaki o pokroju zwisłym używane są do miniaturowych kompozycji, ponieważ ich wzrost jest ograniczony przez miejsce szczepienia. Te najmniejsze szczepione są na niewysokim pniu (0,5 - 1m). Rozrasta się tylko ich korona, którą można przycinać. W ten sposób prowadzone są modrzewie: europejski Kórnik i Repens oraz japoński Blue Dwarf i Stiff Weeper. Oprócz nich szczepi się na pniu różne odmiany jałowców płożących, sosen, świerków i cyprysików. Formy te wyglądają bardzo barwnie i cudownie sprawdzają się w pojemnikach i na skalniakach. Warto też wiedzieć, że są wrażliwsze na choroby i mróz (trzeba je na zimę owijać agrowłókniną).

Wybór karłowatych drzew iglastych dostępnych dla ogrodników domowych znacznie się zwiększył w ciągu ostatnich kilku lat. Można je znaleźć w odcieniach zieleni, błękitu i żółci oraz w różnorodnych kolorach. Pomocny jest wybór drzewa iglastego na podstawie jego koloru i pokroju, czy to w pozycji pionowej, kopiastej czy piramidalnej.

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności