Iglaki na żywopłot

Świerk na żywopłot

Drzewa iglaste są roślinami stożkowymi, łatwo rozpoznawalnymi po ich igłach lub łuskowatych liściach i charakterystycznym stożkowatym kształcie. Chociaż powszechnie uprawiane jako drzewa, iglaki tworzą fantastyczne wiecznie zielone żywopłoty. Ich gęste, kolorowe igły sprawiają, że przez cały rok stanowią doskonałe osłony prywatności, zwłaszcza że wiele odmian drzew iglastych słynie z szybkiego wzrostu. Drzewa iglaste też są zazwyczaj cudownie pachnące!

Kolejną korzyścią z używania drzew iglastych jako zabezpieczenia jest to, że pochłaniają zanieczyszczenia. Drzewa iglaste są niezwykle skuteczne w pochłanianiu toksyn unoszących się w powietrzu, zwłaszcza tych z oparów ulicznych, więc jeśli mieszkasz na obszarze o dużym natężeniu ruchu, żywopłoty iglaste mogą być korzystne dla twojego zdrowia i dobrego samopoczucia.

Żywopłot jest często preferowany zamiast ogrodzenia, gdy jest używany do oddzielenia granicy między dwoma przylegającymi do siebie działkami. Kiedy jest estetyczny nadaje posesji charakteru, nie wspominając o tym, że zapewnia zarówno schronienie, jak i pożywienie ogromnej liczbie gatunków dzikich zwierząt.

Żywopłoty mogą czasami powodować spory między sąsiadami, gdy stają się zaniedbane, gdy korzenie zaczynają się rozprzestrzeniać lub kiedy żywopłot staje się zbyt wysoki i zaczyna wpływać na ilość światła słonecznego docierającego do posesji sąsiada.

Zapewne zastanawiasz się które rośliny wybrać na ogrodzenie. Żywopłot można stworzyć z wielu odmian roślin. Równo strzyżony i pielęgnowany chroni dostępu do posesji sprawia, że widok jest miły dla oka. Żywopłot to ozdoba o wielu funkcjach, oprócz funkcji ochronnych stanowią tło dla pojedyńczych okazów lub obramowanie rabat.

Najlepsze iglaki na żywopłot:

  1. Żywotnik zachodni (łac. Thuja occidentalis) to jeden z najpopularniejszych iglaków na żywopłot. Polecane są odmiany Smaragd - rośnie bardzo szybko, lecz wymaga systematycznego cięcia oraz Brabant - rośnie wolniej, tworzy bardziej elegancką formę.
  2. Cis pospolity (łac. Taxus baccata) to iglak, który tworzy równie piękną osłonę. Należy pamiętać, że roślina ta rośnie wolno i wymaga dość dobrych warunków glebowych, w zamian za to może rosnąć nawet w cieniu.
  3. Świerk serbski (łac. Picea omorika) to iglak szczególnie ładnie wyglądający w nieformowanych szpalerach. Smukły i gęsty pokrój tworzy zwartą i zimozieloną, wysoką zasłonę. Bardzo dobrze chroni przed wiatrem i śniegiem. Świerk serbski rośnie szybko, 35 do 100 cm rocznie, co możemy korygować przez jego cięcie. Nie ma specjalnie dużych wymagań glebowych, choć najlepiej rośnie na glebach ciężkich i żyznych.

Inne popularne rośliny na zimozielony żywopłot to:

  • Szybko rosnący bluszcz pospolity (łac. Hedera helix),
  • Klasyczny, choć wolno rosnący i wrażliwy na silny mróz, bukszpan wieczniezielony (łac. Buxus sempervirens),
  • Wspaniały ostrokrzew Meservy (łac. Ilex meserveae).

Aby żywopłot dobrze pełnił swoją funkcję, musisz pamiętać o kilku sprawach. Musi być jednakowo oświetlony - fragmenty pogrążone w cieniu rozwijają się słabiej. Rośliny rosną tu w dużym, nienaturalnym zagęszczeniu, konkurują ze sobą o pokarm i wodę.

Efektem jest szybkie wyjałowienie gleby, już na etapie sadzenia trzeba zapewnić roślinom jak najlepsze podłoże, zgodne z ich wymaganiami, a później regularnie je nawozić i oczywiście podlewać (dotyczy to zwłaszcza młodych żywopłotów). Nie zapominaj też o ściółkowaniu podłoża kompostem lub skoszoną trawą.

Cięć dokonujemy w obrębie jednorocznych pędów, skracając je o pół. Gatunki, które gubią liście na zimę i rosną szybko, pierwszy raz przycinamy pod koniec zimy lub wczesną wiosną - ewentualnie powtórnie w lipcu.

Żywopłoty o zimozielonych liściach i z iglaków przycinamy najwcześniej w maju (gdy miną późnowiosenne przymrozki). Rośliny wolno rosnące, np. cisy, tniemy raz w sezonie. Gdy w żywopłocie rezydują ptaki, do strzyżenia zabierzmy się po wyprowadzeniu pierwszego lęgu, na początku lipca.

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności