Jakie iglaki wybrać na żywopłot ?

Zapewne zastanawiasz się które rośliny wybrać na ogrodzenie. Żywopłot można stworzyć z wielu odmian roślin. Równo strzyżony i pielęgnowany chroni dostępu do poswesji sprawia, że widok jest miły dla oka. Żywopłot to ozdoba o wielu funkcjach, oprócz funkcji ochronnych stanowią tło dla pojedyńczych okazów lub obramowanie rabat.

Rewelacyjne iglaki na żywopłot:

  1. Żywotnik zachodni (łac. Thuja occidentalis) to jeden z najpopularniejszych iglaków na żywopłot. Polecane są odmiany Smaragd - rośnie bardzo szybko, lecz wymaga systematycznego cięcia oraz Brabant - rośnie wolniej, tworzy bardziej elegancką formę.
  2. Cis pospolity (łac. Taxus baccata) to iglak, który towrzy równie piękną osłonę. Należy pamiętać, że roślina ta rośnie wolno i wymaga dość dobrych warunków glebowych, w zamoian za to może rosnąć nawet w cieniu.
Inne popularne rośliny na zimozielony żywopłot to:
  • Szybko rosnący bluszcz pospolity (łac. Hedera helix),
  • Klasyczny, choć wolno rosnący i wrażliwy na silny mróz, bukszpan wieczniezielony (łac. Buxus sempervirens),
  • Wspaniały ostrokrzew Meservy (łac. Ilex ×meserveae).

Aby żywopłot dobrze pełnił swoją funkcję, musisz pamiętać o kilku sprawach. Musi być jednakowo oświetlony - fragmenty pogrążone w cieniu rozwijają się słabiej. Rośliny rosną tu w dużym, nienaturalnym zagęszczeniu, konkurują ze sobą o pokarm i wodę. Efektem jest szybkie wyjałowienie gleby, już na etapie sadzenia trzeba zapewnić roślinom jak najlepsze podłoże, zgodne z ich wymaganiami, a później regularnie je nawozić i oczywiście podlewać (dotyczy to zwłaszcza młodych żywopłotów). Nie zapominaj też o ściółkowaniu podłoża kompostem lub skoszoną trawą. Cięć dokonujemy w obrębie jednorocznych pędów, skracając je o pół. Gatunki, które gubią liście na zimę i rosną szybko, pierwszy raz przycinamy pod koniec zimy lub wczesną wiosną - ewentualnie powtórnie w lipcu. Żywopłoty o zimozielonych liściach i z iglaków przycinamy najwcześniej w maju (gdy miną późnowiosenne przymrozki). Rośliny wolno rosnące, np. cisy, tniemy raz w sezonie. Gdy w żywopłocie rezydują ptaki, do strzyżenia zabierzmy się po wyprowadzeniu pierwszego lęgu, na początku lipca.

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w tutaj    Zamknij