Jak sadzić tuje?

Jak sadzić tuje szmaragd?

Tuje są obecne w naszych ogrodach. Są wykorzystywane m.in. na żywopłoty, jako osłony przeciwwiatrowe i gęste szpalery. Świetnie sprawdzają się też jako rośliny soliterowe, czyli okazy rosnące pojedynczo na otwartej przestrzeni. Tuje znakomicie prezentują się także w grupach, tworząc efektowne kompozycje z innymi roślinami ozdobnymi. Odmiany karłowate można posadzić w ogródkach skalnych, jak również w pojemnikach i tworzyć z nich kompozycje na tarasach i balkonach.

Kiedy sadzić tuje?

Większość tui sprzedawana jest w doniczkach. Rośliny te można sadzić przez cały sezon – od wiosny do jesieni. Najlepiej sadzić je od kwietnia do czerwca lub od połowy sierpnia do połowy września. Rośliny sadzone latem narażone są na przesychanie, wymagają obfitego i regularnego podlewania w czasie upałów. Zazwyczaj młode rośliny w pierwszym roku po posadzeniu wymagają regularnego nawadniania. Aby zdążyły się ukorzenić przed zimą musimy posadzić je najpóźniej w pierwszej połowie października. Zbyt późno posadzone rośliny mogłyby nie przetrwać srogiej zimy.

Gdzie sadzić tuje?

Tuje najszybciej rosną w miejscach słonecznych i pół cienistych. W cieniu rosną słabo, a odmiany o żółtych łuskach nie wybarwiają się. Te iglaki ozdobne nie lubią przesadzania, dlatego też warto od razu wybrać miejsce, w którym roślina będzie mogła rosnąć na stałe.

Gleba – podłoże dla tui

Podłoże pod tuje powinno być próchniczne, żyzne, przepuszczalne i lekko wilgotne. Na suchych i jałowych glebach tuje będą słabo rosły i szybko zrzucą zbrązowiałe łuski. Żywotnik zachodni (Thuja occidentalis) super rośnie na glebach wapiennych, a żywotnik wschodni (Thuja orientalis) preferuje gleby lekko kwaśne.

Jak sadzić tuje?

Po wybraniu odpowiedniego miejsca na tuje usuwamy dokładnie chwasty – najlepiej zerwać całą darń w promieniu 30-40 cm od miejsca sadzenia. Gdy sadzimy rośliny z przeznaczeniem na żywopłot przygotujemy szeroki i długi pas – powinien mieć szerokość minimum 60 cm. Na obrzeżach mocujmy plastikowy roll border, który uniemożliwi "wchodzenie' trawy. Można zastosować czarną folię ogrodnicza lub agrowłókninę (doskonale zapobiegnie ona rozwojowi chwastów). Wykopujemy w ziemi dołek minimum 3-krotnie większy niż doniczka. Na dno wysypujemy żyzne podłoże i intensywnie podlewamy wodą. W powstałe błoto sadzimy tuję, starając się, aby znajdowała się na tej samej wysokości co w doniczce. Następnie udeptujemy, dosypujemy ziemi i ponownie podlewamy.

W skrócie:

  • Usuń całe opakowanie
  • Podlej drzewo w doniczce
  • Wybierz odpowiednie miejsce sadzenia do potrzeb Twojego drzewa
  • Przygotuj glebę
  • Wykop dziurę na głębokość garnka
  • Umieść drzewo w dziurze i zasyp większość ziemi
  • Dobrze podlej, pozwól wodzie spłynąć i podsyp resztę gleby
  • Umieść mulcz wokół drzewa i podlewaj raz w tygodniu przez pierwszy sezon

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności