Ziemia pod tuje

Ziemia pod iglaki

Przed sadzeniem drzew iglastych musisz być w stanie odpowiedzieć na to kluczowe pytanie, jaki jest drenaż i przesączanie gleby? Większość drzew iglastych rośnie w dobrze osuszonych, piaszczystych, gliniastych glinach w pełnym słońcu. Nie wszystkie projekty mają idealne warunki, ale dobry drenaż jest niezbędny do zagwarantowania powodzenia większości nasadzeń.

Przetestuj przesiąkanie gleby, wykopując otwór o głębokości 2 stóp za pomocą koparki do słupów. Napełnij otwór wodą, pozwól jej spłynąć i ponownie napełnij. Jeśli otwór nie wyschnie w ciągu dwóch godzin po drugim napełnieniu, gleba nie jest zbyt dobra dla drzew iglastych. W ciężkiej glinie podnieś co najmniej połowę bryły korzeniowej z warstwy gliny i otocz wystającą połowę dobrą wierzchnią warstwą gleby.

Innym rozwiązaniem jest usunięcie wąskich kanałów gliny odchodzących od rośliny, jak szprychy koła. Zastąp tę glebę piaskiem lub żwirem, aby woda i korzonki miały łatwy dostęp. Woda musi łatwo odpływać, inaczej korzenie zgniją z powodu braku tlenu.

Sadzenie iglaków ściśle związane jest z podłożem i jego odczynem pH. Zdecydowana większość roślin iglastych lubi lekko kwaśną glebę, choć są wyjątki lubiące glebę odkwaszoną. Należą do nich:

  1. świerk serbski (Picea omorika)
  2. cis (Taxus)
  3. niektóre sosny (np. Pinus nigra)
  4. niektóre jałowce (Juniperus)

Niektóre iglaki nie są wymagające co do żyzności (sosny, jałowce) i rosną na ubogiej glebie, jednak powinniśmy poświęcić nieco uwagi na dobre przygotowanie podłoża, w które iglaki posadzimy. Wtedy będą one lepiej rosły, puszczały ładne przyrosty i będą odporne na choroby i szkodniki.

Jeśli twoja gleba jest ciężka i wilgotna i nie można jej zmienić, istnieją drzewa iglaste, które są naturalnie predysponowane do takich warunków. Wybierz Larix (modrzew), Taxodium (cyprys łysy), Metasequoia (metasekwoja chińska lub Thuja (tuje). Cyporysik błotny jest jednym z najbardziej wszechstronnych drzew iglastych, ponieważ może się rozwijać w stojącej wodzie lub na skalistym grzbiecie. Najlepiej przystosowuje się do ciężkich gleb gliniastych, jednak występuje on naturalnie w południowo-wschodnich stanach USA.

Taxus (cis), Pinus (sosna), Picea (świerk) i Abies (jodła) wymagają dobrego drenażu i umrą przy zbyt dużej ilości wody w glebie. Zapewnij więc swoim drzewom dobrą glebę, warunki oraz wystarczającą ilość wody. Dodatkowe podlewanie jest potrzebne w okresach suszy i do zamarznięcia ziemi.

Ziemia pod tuje

Tuje są uznawane za iglaki o dość małych wymaganiach odnośnie gleby. Ważne, aby podłoże było dobrze użyźnione, dostatecznie wilgotne (ale nie gliniaste) i zawierało składniki odżywcze. Unikajmy ziemi jałowej i suchej.

W zależności od wymagań pH dobieramy dwa rodzaje mieszanek:

  • lekko kwaśną (próchnica kwaśna, próchnica odkwaszona, torf kwaśny)
  • odkwaszoną (ziemia ogrodowa, torf odkwaszony, lub dowolna modyfikacja z kompostem, próchnica odkwaszona)

Przed sadzeniem roślin odchwaszczamy teren, wyjmujemy z doniczki i moczymy bryłę korzeniową w wiadrze z wodą przez 10-15 minut.

Kopiemy większy dołek przynajmniej o szerokość naszej stopy z jednej strony i to samo z drugiej strony. Większy nie zaszkodzi, mniejszy - nieco gorzej. Ponieważ większość roślin iglastych nie toleruje stagnującej wody, sadzimy je bardziej na podwyższonych rabatach, nigdy w obniżeniach terenu, gdzie może się gromadzić woda.

Na dno dołka wsypujemy przygotowaną mieszankę, sprawdzamy wysokość bryły i umiejscawiamy ją w dołku, sprawdzamy, czy nie jest za nisko i dosypujemy gleby, równocześnie ją uciskając, aby się zagęściła.

Najważniejszym elementem po posadzeniu jest podlewanie. Na koniec udeptujemy, formując płytką misę i obsypujemy lub nagrabiamy wokół niski wał, aby woda nie wypływała z podlewania.

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności